• Ana Sayfa • Gündem / Yorum Covid 19 • Kütüphane • Hakkında • İletişim
COVID-19 hastalarının üçte birinden fazlası uzun süreli COVID semptomları yaşayabilir.
COVID-19 hastalarının üçte birinden fazlası uzun süreli COVID semptomları yaşayabilir. COVID-19 hastalarının üçte birinden fazlası uzun süreli COVID semptomları yaşayabilir.

Derin Shukla/ MEDİCAL NEWS TODAY/ Özet

Yeni araştırmalar, her üç kişiden birinin en az bir uzun süreli COVID semptomu yaşayabileceğini öne sürüyor.


Uzun süreli COVID`li bireyler, semptomların başlamasından sonraki 3-4 haftalık tipik iyileşme süresinin ötesinde devam eden yorgunluk ve beyin bulanıklığı gibi kalıcı semptomlar sergiler.


Yakın tarihli bir çalışma, kimliği belirsiz elektronik sağlık kayıtlarından elde edilen verileri kullanarak uzun süreli COVID semptomlarının insidansını değerlendirdi.


Çalışma, her üç kişiden birinin COVID-19 tanısı aldıktan 3-6 ay sonra uzun süreli COVID semptomları yaşadığını buldu.


Çalışma ayrıca, SARS-CoV-2 enfeksiyonunun ilk aşamasında ciddi hastalığı olan kadınların, yaşlı yetişkinlerin ve bireylerin uzun süreli COVID semptomları yaşama olasılığının arttığını bildirmektedir.


Bireylerin çoğu , semptomların başlamasından birkaç hafta sonra bir SARS -CoV-2 enfeksiyonundan kurtulur. Bununla birlikte, önemli sayıda birey , virüse yakalandıktan 3-4 hafta sonra COVID-19 semptomlarını yaşamaya devam ediyor .

 

Sağlık uzmanları, bir SARS-CoV-2 enfeksiyonunun bu akut fazının ötesinde devam eden semptomları ‘uzun Covid’ olarak tanımlıyor.


Birleşik Krallık`taki Oxford Üniversitesi`nden bir araştırma ekibi tarafından yürütülen yakın tarihli bir çalışmada, ilk teşhisten sonraki 6 ay içinde uzun süreli COVID semptomlarına sahip olma riskini değerlendirmek için COVID-19`dan kurtulan 273.618 kişinin tıbbi kayıtları kullanıldı.

 

PLOS Medicine dergisinde yer alan çalışma, COVID-19 hastalarının üçte birinden fazlasının bir SARS-CoV-2 enfeksiyonundan 3-6 ay sonra uzun süreli COVID semptomlarına sahip olduğunu buldu. Ayrıca, uzun COVID semptomları kadınlarda, yaşlı erişkinlerde ve akut dönemde şiddetli semptomları olan kişilerde daha yaygın olarak görülüyor.


Uzun süreli COVID semptomlarının görülme sıklığı
Şu anda bilim camiasında uzun süreli COVID`nin tanımı ve uzun süreli COVID semptomlarının başlama zamanı konusunda fikir birliği yoktur. Bu nedenle araştırmacılar, uzun süreli COVID ile ilişkili en yaygın dokuz semptom ve tanıyı belirlemek için önceki çalışmaları kullandılar.


Bu belirtiler şunlardır: Göğüs ağrısı, nefes almada zorluk, kas ağrısı, anksiyete veya depresyon, tükenmişlik, karın semptomları, baş ağrısı, bilişsel belirtiler.


Araştırmacılar, semptom başlangıcından sonraki ilk 6 ay boyunca bu semptomların insidansını değerlendirdiler. Ayrıca, tanıdan sonraki 90 ila 180 gün arasındaki süre olarak tanımlanan COVID-19`un "uzun fazı" sırasında bu semptomların ortaya çıkışını da ölçtüler.


Çalışmanın yazarları, bireylerin yaklaşık %37`sinin SARS-CoV-2 enfeksiyonundan 3-6 ay sonra en az bir uzun süreli COVID semptomu olduğunu buldu.


Uzun dönemde uzun süreli COVID semptomları yaşayan bireylerin yaklaşık %60`ı, ilk 90 gün içinde bu semptomlardan bir veya daha fazlasını da sergiledi.


Başka bir deyişle, uzun dönemde kalıcı COVID-19 semptomları yaşayan bu grup bireylerin kalan %40`ı ilk 3 ay boyunca bu semptomların hiçbirini yaşamamıştır.


Araştırmacılar, nefes almada zorluk gibi belirli semptomların ilk 3 ayda daha yaygın olduğunu buldular. Öte yandan, uzun dönemde anksiyete ve depresyon gibi belirtiler daha yaygındı.


Önceki raporlara benzer şekilde, enfeksiyonun akut fazında ciddi hastalık yaşayan bireylerin uzun süreli COVID yaşama riski daha yüksekti.

Eklenme Tarihi: 15.10.2021 (Gündem / Yorum / Koronavirüs Haberleri)
mRNA Aşı Teknolojisi Nasıl Çalışır?

mRNA Aşı Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Bir Aşının Etki Süreci

Bir Aşının Etki Süreci

Aşılar Romatizmal Hastalıklara Yol Açıyor mu?

Aşılar Romatizmal Hastalıklara Yol Açıyor mu?


Ana Sayfa Covid-19 M. İlker ÜNAL Yazıları Gizlilik Kullanım Koşulları Hakkında İletişim
Tüm Hakları Saklıdır. Copyright 2020 © Kurumsal E-Posta Adresimiz: bilgi@saglicaklagel.com
COVID-19 hastalarının üçte birinden fazlası uzun süreli COVID semptomları yaşayabilir.


Sağlık Sitesi