• Ana Sayfa • Gündem / Yorum Covid 19 • Kütüphane • Videolar • Hakkında • İletişim
COVID-19 ile ilgili ECDC ve EMA güncellemesi
COVID-19 ile ilgili ECDC ve EMA güncellemesi COVID-19 ile ilgili ECDC ve EMA güncellemesi

Tam aşılama, Delta varyantının neden olduğu hastalıklar da dahil olmak üzere  COVID-19`a karşı korunmanın anahtarıdır.
AB/AEA ülkelerinde SARS-CoV-2`nin Delta varyantının artan dolaşımıyla birlikte, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), aşı için uygun olan ancak aşı yaptırmamış olanları kuvvetle teşvik etmektedir.

AB/AEA onaylı aşılardan herhangi biri ile tam aşılama, Delta gibi varyantlar da dahil olmak üzere SARS-CoV-2`nin neden olduğu ciddi hastalık ve ölümlere karşı yüksek düzeyde koruma sağlar. En yüksek koruma düzeyine, son aşı dozunun yapıldığı günden itibaren yeterli süre (yedi ila ondört gün) geçtikten sonra ulaşılır.

Aşı ayrıca ciddi hastalık ve hastaneye yatış riski en yüksek olanları korumak, virüsün yayılmasını azaltmak ve endişe verici yeni varyantların ortaya çıkmasını önlemek için de önemlidir.

ECDC`nin Baş Bilim Adamı Mike Catchpole şunları söyledi: “Mevcut aşılar insanları şiddetli COVID-19`a karşı korumada oldukça etkili olsa da, nüfusun daha yüksek oranları aşılanana kadar risk bizi aşmıyor. Şu anda AB/AEA genelinde artan sayıda COVID-19 vakasına tanık oluyoruz ve aşılar, ciddi hastalık ve ölümlerdeki artışı önlemek için mevcut en iyi seçenek olmaya devam ediyor."

AB/AEA genelinde aşı kampanyaları hız kazanırken, bazı durumlarda, özellikle önerilen aşıyı tamamlamamış ciddi COVID-19 riski taşıyan kişiler için, izin verilen sınırlar dahilinde birinci ve ikinci dozlar arasındaki aralığın azaltılmasının düşünülmesi tavsiye edilebilir.

Aşılı kişilerde enfeksiyon olması aşıların işe yaramadığı anlamına gelmez.
AB/AEA`da izin verilen tüm COVID-19 aşılarının etkinliği çok yüksek olmasına rağmen, hiçbir aşı %100 etkili değildir. Bu, önerilen aşılama programını tamamlayan kişiler arasında sınırlı sayıda SARS-CoV-2 enfeksiyonunun beklendiği anlamına gelir. Bununla birlikte, enfeksiyonlar meydana geldiğinde aşılar, ciddi hastalıkları büyük ölçüde önleyebilir ve COVID-19 nedeniyle hastanede yatan insan sayısını büyük ölçüde azaltabilir.

EMA Klinik Çalışmalar ve Üretim Başkanı Fergus Sweeney şunları söyledi: “Bu COVID-19 aşıları çok etkilidir. Ancak virüs dolaşmaya devam ettiği sürece aşılı kişilerde de  enfeksiyonlar görmeye devam edeceğiz.

"Bu, aşıların işe yaramadığı anlamına gelmiyor. Aşılanmış kişiler, ağır COVID-19`a karşı aşılanmamış kişilere göre çok daha iyi korunmaktadır ve hepimiz en kısa zamanda tam olarak aşı olmak için çaba göstermeliyiz."

EMA ve ECDC, tüm uygun vatandaşlar için tam COVID-19 aşısı önermektedir. Daha fazla insan tam olarak aşılanana ve SARS-CoV-2 yayılmaya devam ederken, herkes ulusal düzenlemelere uymalı ve eksiksiz bir aşı takvimi almış olanlar bile maske takmak ve sosyal mesafeye saygı göstermek gibi önlemleri almaya devam etmelidir.

EMA ve ECDC, Üye Devletlerin ulusal durumları bağlamında halk sağlığını korumalarına yardımcı olmak için en iyi bilimsel verileri toplamak, üretmek ve paylaşmak için diğer AB organları ve ulusal ajanslarla yakın bir şekilde çalışmaya kararlıdır.

Eklenme Tarihi: 17.09.2021 (Gündem / Yorum / Koronavirüs Haberleri)
Aşı İçerikleri
Mavi Işık Hayatınızı Karartmasın

Mavi Işık Hayatınızı Karartmasın

Bağışıklık Sistemi, COVID-19`dan İyileştikten Sonra Kalıcı Bir Savunma Oluşturur.

Bağışıklık Sistemi, COVID-19`dan İyileştikten Sonra Kalıcı Bir Savunma Oluşturur.

Aşılar İle Otizm Arasında İlişki Var mıdır?

Aşılar İle Otizm Arasında İlişki Var mıdır?


Ana Sayfa Covid-19 M. İlker ÜNAL Yazıları Gizlilik Kullanım Koşulları Hakkında İletişim
Tüm Hakları Saklıdır. Copyright 2020 © Kurumsal E-Posta Adresimiz: bilgi@saglicaklagel.com
COVID-19 ile ilgili ECDC ve EMA güncellemesi


Sağlık Sitesi