• Ana Sayfa • Gündem / Yorum Covid 19 • Kütüphane • Videolar • Hakkında • İletişim
Aşılanmış Bazı İnsanlar Neden COVID-19 Oluyor?
Aşılanmış Bazı İnsanlar Neden COVID-19 Oluyor? Aşılanmış Bazı İnsanlar Neden COVID-19 Oluyor?

Aşılar Nasıl Çalışır?
Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu`nda epidemiyoloji doçenti olan David Dowdy, COVID-19 aşılarının işe yaradığını ve şu anda ABD`de baskın olan Delta varyantına karşı çok etkili olduğunu söylüyor.

Ancak insanlar bir aşının nasıl çalıştığını yanlış anladıklarında kafa karışıklığı ortaya çıkabiiyor. Dowdy, bir aşının "çelik zırh olmadığını" söylüyor. Aşılar, bağışıklık sisteminize bir virüsü tanıma konusunda bir başlangıç ​​sağlayarak çalışır. Vücudunuzu hazırlar ve gelecekteki olası karşılaşmalarda virüsle daha hızlı savaşmasına yardımcı olur.

Yale Halk Sağlığı Okulu dekanı Sten Vermund, tüm aşıların her birinin, bağışıklık sistemini istiladan önce istilacıyı temsil eden virüs üzerindeki protein antijenini görmesi için hazırlamaya çalıştığını söylüyor.

“İnsanlar aşı olduğunuzu, enfekte olmayacağınızı düşünüyor. Bu hiç de doğru değil" diyor Vermund. "Enfekte oluyorsunuz, ancak bağışıklık sisteminiz o kadar canlı ve spesifik bir şekilde tepki veriyor ki ciddi bir şekilde hastalanmıyorsunuz."

Zırh Değil Emniyet Kemeri Gibi 
Vermund, aşıların arabalarda emniyet kemeri veya hava yastığı gibi çalıştığını düşünebilirsiniz diyor.

Arabanızda bu korumaların olması kaza yapmayacağınız anlamına gelmez. Ayrıca, bir kaza geçirirseniz yaralanmayacağınızı da garanti etmez. 

Vermund, bu benzetmeyi kullanarak, "aşılanmamış olmak, emniyet kemeri veya hava yastığı olmaması gibidir" diyor.

Araştırmacılar, aşılanmış ancak yine de COVID-19`a yakalanmış kişilerin, aşısız insanlara kıyasla çok daha hafif bir hastalığa sahip olma eğiliminde olduğunu söylüyor.

Vermund, "Yale New Haven Hastanesi`nde ya da memleketiniz ne olursa olsun bir anket yaparsanız  şu anda yoğun bakımda kimlerin olduğunu öğrenirsiniz, büyük olasılıkla aşılanmış kimseyi bulamayacaksınız, diyor. "Aşılanan ve ciddi şekilde hastalanan kişilerin sayısı yok denecek kadar az."

Anlaşılması gereken kilit nokta bu; Vermund, aşıların "potansiyel olarak ölümcül bir virüsü hafif bir grip veya soğuk algınlığı gibi bir şeye dönüştürdüğünü" söylüyor.

Bu sizin için ne anlama geliyor?
Aşılar bağışıklık sistemini harekete geçirir ve bir virüsü hızla tanımalarına ve bunlarla savaşmalarına yardımcı olur, ancak ilk etapta bir virüsün vücuda girmesini engellemezler. Bu nedenle, COVID-19`a karşı tam olarak aşılanmış bazı kişiler de enfeksiyona maruz kalabilir. Aşı olmak, kendinizi sadece virüsten değil, hastalanırsanız ciddi hastalıklardan korumanın en iyi yoludur.

Delta Varyantının Tehdidi
Dowdy diyor ki COVID-19 virüsünün Delta varyantı neredeyse her 10 günde iki kat hızla yayılıyor. Varyant oldukça bulaşıcıdır ve düşük aşılama oranlarına sahip eyaletlerde hastaneye yatışlarda ani artışlara neden olur.

Dowdy, Delta varyantı daha kolay bulaştığından, aşılanmış kişilerin varyantla enfekte olan aşılanmamış insanlarla temas etme olasılığının daha yüksek olduğunu ve bunun da büyük bir enfeksiyona yol açtığını açıklıyor.

Birçok eyalet, pandeminin ilk günlerinden itibaren maske takma ve sosyal mesafe gibi protokolleri gevşetti. Bu yaz insanlar da daha fazla toplanıyor ve seyahat ediyor .

Dowdy, " Enfeksiyonlardaki artışın ne kadarının bizim davranışlarımıza karşı Delta varyantından kaynaklandığı tam olarak bilinmemekle birlikte, benim fikrim, bunun varyanttan çok bizim davranışımızdan kaynaklanmasıdır" diyor.

Vermund, "Hepimizin enfekte olan biriyle temas halinde olma ve hatta belki de onlarla eskisinden daha yakın temas kurma olasılığımız daha yüksek, bu da virüsün öncekinden daha fazla bulaşabileceği anlamına geliyor" diyor. Bu olaylardan ne kadar çok olursa, virüsün bağışıklık sistemimize aşı ile verdiğimiz o üstünlüğü geçme olasılığı o kadar yüksek olur.”

Kaynak: very well health

Eklenme Tarihi: 07.09.2021 (Gündem / Yorum / Koronavirüs Haberleri)
Aşılar Nasıl Çalışır?
Grip Belirtilerini Covid-19`dan Nasıl Ayırt Edebiliriz?

Grip Belirtilerini Covid-19`dan Nasıl Ayırt Edebiliriz?

Mavi Işık Hayatınızı Karartmasın

Mavi Işık Hayatınızı Karartmasın

Aşılanmış Bazı İnsanlar Neden COVID-19 Oluyor?

Aşılanmış Bazı İnsanlar Neden COVID-19 Oluyor?


Ana Sayfa Covid-19 M. İlker ÜNAL Yazıları Gizlilik Kullanım Koşulları Hakkında İletişim
Tüm Hakları Saklıdır. Copyright 2020 © Kurumsal E-Posta Adresimiz: bilgi@saglicaklagel.com
Aşılanmış Bazı İnsanlar Neden COVID-19 Oluyor?


Sağlık Sitesi