• Ana Sayfa • Gündem / Yorum Covid 19 • Kütüphane • Videolar • Hakkında • İletişim
Grip Belirtilerini Covid-19`dan Nasıl Ayırt Edebiliriz?
Grip Belirtilerini Covid-19`dan Nasıl Ayırt Edebiliriz? Grip Belirtilerini Covid-19`dan Nasıl Ayırt Edebiliriz?

Ekim ayı ile birlikte hissedilmeye başlanan mevsimsel ısı değişiklikleri, grip, soğuk algınlığı ve allerjik nezle şikayetlerini de beraberinde getirdi. Devam etmekte olan Covid-19 hastalığı ile benzer belirtiler gösteren bu enfeksiyonları Covid-19`dan nasıl ayırt edeceğiz. Amerika`nın en prestijli vakıf hastanelerinden birisi olan Mayo Klinik ekibinin yaptığı çalışmadan bir özet bilgi notu hazırladık.

Covid-19`da genellikle, kuru öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, yüksek ateş, ishal, mide bulantısı veya kusma, tat ve koku kaybı belirtileriyle; Virüse maruz kaldıktan 2-14 gün arasında ortaya çıkabilir.


Soğuk algınlığındaysa, kuru öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, ara sıra bitkinlik ve kas ağrıları belirtileriyle; maruz kaldıktan sonraki 1-3 gün içinde kendini gösteriyor.


Allerjik Nezlede kısa süreli kuru öksürük ve yorgunluk, burunda ve gözlerde kaşıntı, kızarıklık, hapşırma, burun akıntısı şeklinde kendini belli ediyor.

Grip ve Covid-19  çoğunlukla benzer belirtiler gösterir. Benzerlikler nedeniyle yalnızca belirtilere dayanarak hangi rahatsızlığınız olduğunu teşhis etmek zor olabilir, test yapılması gerekebilir.

Ortak belirtileri: Kuru öksürük,kas ağrıları, yorgunluk, boğaz ağrısı, burun akıntısı, tıkalı burun, yüksek ateş, nefes darlığı ve nefes almada zorluktur. Grip enfeksiyonunda, Covid-19`da görülen mide bulantısı ve kusma nadiren çocuklarda görülebilir. Grip belirtileri genellikle virüse maruz kaldıktan 1-4 gün arasında ortaya çıkar. Devam eden grip belirtilerinde, ihmal etmeden aile hekiminize veya en yakın hastaneye baş vurarak test, tahlil ve tedavi sürecini başlatmanız sağlığınız için önemlidir.

Sağlıcakla kalın.

Eklenme Tarihi: 05.10.2021 (Gündem / Yorum / Koronavirüs Haberleri)
Bağışıklık Sisteminiz Parmak Uçlarınız Kadar Benzersiz...
Aşılar İle Otizm Arasında İlişki Var mıdır?

Aşılar İle Otizm Arasında İlişki Var mıdır?

Diş dolguları sağlığınız için endişe mi?

Diş dolguları sağlığınız için endişe mi?

Bağışıklık Sisteminiz Parmak Uçlarınız Kadar Benzersiz...

Bağışıklık Sisteminiz Parmak Uçlarınız Kadar Benzersiz...


Ana Sayfa Covid-19 M. İlker ÜNAL Yazıları Gizlilik Kullanım Koşulları Hakkında İletişim
Tüm Hakları Saklıdır. Copyright 2020 © Kurumsal E-Posta Adresimiz: bilgi@saglicaklagel.com
Grip Belirtilerini Covid-19`dan Nasıl Ayırt Edebiliriz?


Sağlık Sitesi