Tehditler ve Riskler

Sanayi Devrimi, yer yüzünde insanlığın tarih boyunca oluşturduğu, üretim, paylaşım, pazarlama biçimlerini değiştirmekle birlikte yönetim ve yaşam alışkanlıklarını da geçersiz hale getirmiş, bitki ve hayvanların hayatlarında köklü değişimler ve geri döndürülemez tehditler ortaya çıkarmıştır. 

Önlenemeyen çevre kirliliği, genetiği değiştirilmiş tohumlar, gıda katkı maddeleri, dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzı, küresel salgınlar, toplumsal bağların zayıflaması, yalnızlaşma, yabancılaşma ve benzeri riskler modern toplumu bir risk toplumu haline getirmiştir. Biyolojik sağlık bir bütündür. Birbirini besleyen tamamlayan onaran yaşam döngüsündeki bir halkada görülen zayıflık bütünü etkilemektedir. 1980`lerde İngiltere`de işlenmiş sığır etinin ve enfekte olmuş sığır karkaslarının inek yemlerine eklenmesi İngiltere ve dünya için çok ağır ekonomik sonuçlar doğuran "Deli Dana" hastalığına yol açmıştır. Hayvanların kendi doğalarına aykırı beslenme şekilleri ciddi sağlık sonuçları doğurabilmektedir. 

Örneğin, Eylül 1998 yılında Malezya`da başlayan "Nipah" virüsünün yol açtığı salgın beyinde iltahalanmaya sebep oluyor ve bulaştığı insanların %75`ini öldürüyordu. Sonunda hastalığın domuzlardan insanlara bulaştığı anlaşıldı. Salgın 1 milyondan fazla domuz öldürüldüğünde sona erdi. 

Beslenme ve GıdaKültür ve Yaşam TarzıÇevreBiyoterör ve SalgınlarTıp-İlaç EndüstrisiCoğrafya ve İklim
Tüm Hakları Saklıdır. Copyright 2021 © bilgi@saglicaklagel.com

Gizlilik | Kullanım Koşulları


Sağlık Sitesi