Tıp-İlaç Endüstrisi

"Aşırı Teşhis - Sağlık Adına Hasta Etmek" kitabının yazarı Dr. Gilbert Welch, Aşırı teşhis ve ilaç endüstrisi ilişkisini şöyle anlatıyor :

"Ben tıp fakültesinde öğrenciyken sayısal kuralımız şuydu: Açlık kan şekeriniz 140 üzerinde ise diyabetiniz vardır. Fakat 1977 yılında Diyabetes Mellitus`un uzmanlar komitesi hastalığı yeniden tanımladı. Açlık kan şekeriniz 126`nın üzerinde ise Diyabetlisiniz. Bu küçük değişiklik ABD`de 1.6 milyondan fazla insanı hastaya çevirdi. 

Anormal toplam kolestrol düzeyi eşiği aniden 240 üzerinden 200 üzerine düştü. Bu değişim çok sayıda insanı etkiledi. Fazladan 42 milyon yüksek kolestrollü yeni hasta ortaya çıktı. 

Söz konusu ettiğimiz durumların hepsi için sınırları belirleyen uzmanların bağımsızlığına ilişkin geniş kaygılar var. 

Diyabet sınırını belirleyen kurulun başkanı, Aventis Eczacılık, Bristol - Myers Squibb, Eli Lilly, Glakxo Smith Kline, Novartis, Merck ve Pfizer firmalarının ücretli danışmanıydı. Bu firmaların hepsi diyabet ilacı üretmektedir. Son yüksek kan basıncı rehberlerinin 11 yazarından 9 tanesi yüksek kan basıncı ilaçları üreten ilaç şirketlerine bir şekilde mali bakımdan bağlıydı. Maaşlı danışman, ödeme yapılan konuşmacı veya bağış alan olarak."

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright 2021 © bilgi@saglicaklagel.com

Gizlilik | Kullanım Koşulları


Sağlık Sitesi