Kök Hücre Teknolojisi ile Yaşlanmayı Durdurmak Mümkün mü? (Gündem / Yorum / Sağlık) Kök Hücre Teknolojisi ile Yaşlanmayı Durdurmak Mümkün mü?

Stanford araştırmacıları, yaşlı insanlardan alınan hücrelerin, mRNA yöntemi ile yeniden programlanmasından dört gün sonra yaşlanmanın tersine döndüğünü gözlemlediler.


Bulgu, yaşlanma araştırmaları için çığır açıcı etkilere sahip olabilir.

 

24 Mart 2020 - Yazan Krista Conger / Vittorio Sebastiano/ Özet


Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi`ndeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, yaşlı insan hücreleri, embriyonik gelişimde yer alan bir protein panelini kısaca ifade etmeye teşvik edildikten sonra daha genç ve dinç bir duruma geri dönüyor.


Araştırmacılar ayrıca, mevcut kas kök hücreleri gençleştirici protein tedavisine tabi tutulduktan ve vücutlarına geri nakledildikten sonra yaşlı farelerin gençlik güçlerini yeniden kazandıklarını buldular.


Yamanaka faktörleri olarak bilinen proteinler, yetişkin hücreleri indüklenmiş pluripotent kök hücrelere veya iPS hücrelerine dönüştürmek için yaygın olarak kullanılır. Uyarılmış pluripotent kök hücreler, kaynaklandıkları hücreden bağımsız olarak vücuttaki hemen hemen her tür hücreye dönüşebilir. Rejeneratif tıpta ve ilaç keşfinde önemli hale geldiler.


Çalışma, bir laboratuvar kabındaki yaşlı insan hücrelerini, bu proteinleri kısaca ifade etmeleri için uyarmanın, yaşlanmanın moleküler özelliklerinin çoğunu geri sardığını ve tedavi edilen hücrelerin genç hücrelerden neredeyse ayırt edilemez hale getirdiğini buldu.


Nöroloji profesörü ve Stanford`daki Glenn Yaşlanma Biyolojisi Merkezi`nin direktörü, çalışmanın ortak yazarı Thomas Rando , “Bu bulgular konusunda çok heyecanlıyız” dedi . "2000`li yılların başındaki çalışmalarımız sistemik faktörlerin eski dokuları gençleştirebileceğini ortaya çıkardığından beri, meslektaşlarım ve ben dokuların gençleşmesi için uğraşıyoruz. 2012`de Howard Chang ve ben, hücreleri ve dokuları gençleştirmek için yeniden programlama faktörlerini kullanma kavramını önerdik ve bu yaklaşımla başarı kanıtlarını görmek memnuniyet verici."

Araştırmacılar daha sonra, her ikisi de yaşlı yetişkinlerden alınarak tedavi edilen hücrelerin ve kontrol hücrelerinin gen ekspresyon modellerini, genç insanlardan alınan hücrelerle karşılaştırdı. Yaşlı insanlardan alınan hücrelerin, yeniden programlama faktörlerine maruz kaldıktan sadece dört gün sonra yaşlanmanın tersine döndüğü belirtileri gösterdiğini buldular. Tedavi edilmeyen yaşlı hücreler, bilinen yaşlanma yollarıyla ilişkili daha yüksek gen seviyeleri ifade ederken, tedavi edilen yaşlı hücreler, gen ekspresyon modellerinde genç hücrelere daha çok benziyordu.


Krista Conger, İletişim Ofisi`nde bir bilim yazarıdır. kristac@stanford.edu

Koronavirüs HaberleriSağlık


Diş dolguları sağlığınız için endişe mi?

Diş dolguları sağlığınız için endişe mi?

Aşı İçerikleri

Aşı İçerikleri

Aşı-Alüminyum- Alzheimer Hastalığı

Aşı-Alüminyum- Alzheimer Hastalığı

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright 2021 © bilgi@saglicaklagel.com

Gizlilik | Kullanım Koşulları


Sağlık Sitesi