Bağışıklık Sisteminiz Parmak Uçlarınız Kadar Benzersiz... (Gündem / Yorum / Koronavirüs Haberleri) Bağışıklık Sisteminiz Parmak Uçlarınız Kadar Benzersiz...

PROF. ALBERT JR HECK
Utrecht Üniversitesi Kimya ve Farmasötik Bölümü

 

Her insanın benzersiz bir bağışıklık sistemine sahip olduğu görülmektedir. Meslektaşlarım ve ben bu bağışıklık çeşitliliğini , sağlıklı ve hasta insanlardan alınan kandaki antikorları belirledikten sonra keşfettik . Keşif, örneğin COVID aşılarının neden bazı insanlar için daha az etkili göründüğünü açıklamaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda, bireylerden özellikle etkili antikorları belirleme ve alma ve bunları başkalarını iyileştirmek için kullanma olasılığına işaret eder.

Günlük hayatımızda, vücudumuza girmek için akıllıca hileler kullanan ve kontrolü ele geçirmeyi amaçlayan birçok mikropla karşı karşıya kalır ve saldırıya uğrarız. Neyse ki güçlü bir savunmamız var: bağışıklık sistemimiz.

İyi işleyen bir bağışıklık sistemi ile sürekli ve agresif bir şekilde bize yaklaşan mikropların çoğuyla savaşabiliriz. İstilacı mikropları etkisiz hale getirmek için silah cephaneliğimizin bir kısmı, antikor adı verilen protein molekülleridir. Bu antikorlar kanda bol miktarda bulunur, vücudumuzun her yerine yayılır ve yeni bir kötü mikrop ortaya çıktığında ilk savunma hattını oluşturur.

Her farklı mikrop, onlarla en verimli şekilde savaşmak için farklı bir silah cephaneliği (antikorlar) gerektirir. Neyse ki, vücudumuz bize milyonlarca hatta milyarlarca farklı antikor üretmemiz için bir araç sağladı, ancak hepsi aynı anda yapılamaz. Çoğu zaman, spesifik antikorlar yalnızca belirli bir mikropa yanıt olarak yapılır.

Bakteriler tarafından enfekte olursak, bu bakterilere saldırmak ve öldürmek için antikorlar üretmeye başlarız. Eğer bize koronavirüs bulaşırsa, o virüsü nötralize etmek için antikorlar üretmeye başlarız. Grip virüsü bulaştığında yine başkalarını yaparız.


Antikorlar koronavirüsle nasıl savaşır?
Belirli bir anda kaç farklı antikorun üretildiği ve dolayısıyla kanımızda mevcut olduğu bilinmiyordu. Birçok bilim adamı, bunun birkaç milyardan fazla olduğunu ve dolayısıyla neredeyse ölçülemez olduğunu tahmin ediyordu . Birkaç damla kan ve kütle spektrometrisi adı verilen bir teknik kullanarak, meslektaşlarım ve ben kandaki farklı antikorların sayısını yakalayıp ölçebildik ve ayrıca her birinin kesin konsantrasyonunu değerlendirebildik.

İki Sürpriz
Teorik olarak vücudumuz trilyonlarca farklı antikor yapma kapasitesine sahip olsa da, hem sağlıklı hem de hastalıklı insanların kan dolaşımında yüksek konsantrasyonlarda sadece birkaç on ila yüzlerce farklı antikor bulunduğunu fark ettiğimizde ilk sürpriz geldi.

Bu profilleri sadece birkaç kan damlasından izleyerek, bağışıklık sisteminin mikroplara tepki verme şeklinin kişiden kişiye büyük ölçüde değiştiğini ve her kişinin antikor profilinin benzersiz olduğunu fark ettiğimizde ikinci kez şaşırdık. Ve bu antikorların konsantrasyonları, hastalık sırasında veya aşıdan sonra benzersiz bir şekilde değişir. Sonuçlar, bazı insanların neden grip veya COVID`den hastalanmaya daha yatkın olduğunu veya bazı hastalıklardan neden diğerlerinden daha hızlı iyileştiklerini açıklayabilir.

Şimdiye kadar bilim adamları, kandaki son derece karmaşık antikor karışımını doğru bir şekilde haritalamanın imkansız olduğunu düşündüler. Ancak kütle spektrometrisi, maddeleri moleküler bileşimlerine göre ayırır ve her spesifik antikorun farklı bir moleküler bileşimi olduğundan, tüm antikorları ayrı ayrı ölçmek için tekniğin iyileştirilmesini kullanabildik.

Yöntem, COVID hastaları ve farklı COVID aşıları ile aşılanmış kişiler de dahil olmak üzere yaklaşık 100 kişide antikor profillerini ölçmek için kullanıldı. Aynı aşıyı yaptırmış olsalar bile, iki farklı insanda aynı antikorlarla bir kez bile karşılaşmadık. Herkesin antikor profilinin parmak izi kadar benzersiz olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Antikorlardaki farklılıklar küçük olsa da, bir hastalığın seyrini büyük ölçüde etkilerler. Birisi belirli bir mikropa karşı daha az antikor üretirse veya yalnızca mikropları öldürmede daha az etkili olan antikorlar üretirse, hastalık daha sert veya birkaç kez vurabilir. Öte yandan, insanlar mikropları nötralize etmede mükemmel olan antikorlar üretirlerse, bu antikor terapötik olarak üretilebilir ve hastaları aşılamak veya tedavi etmek için kullanılabilir.

Araştırmamız, bireyin bağışıklık sistemine uygun optimal aşılar ve ilaçlar yapmak için fırsatlar yaratır. Birinin antikor profilini haritalayarak, vücudunun bir aşıya veya enfeksiyona, hatta bir ilaç tedavisine nasıl tepki verdiğini takip edebilirsiniz. Bu şekilde, vücudun, örneğin koronavirüse karşı olanlar gibi, istenen antikorlardan yeterince üretip üretmediğini de kontrol edebilirsiniz. Yeterince üretmiyorlarsa, diğer insanlar için işe yarayan güçlendirici aşılar veya antikorlar sunmayı düşünebilirsiniz.

Koronavirüs HaberleriSağlık


Çevre ve halk sağlığını korumak için plastik kirliliğiyle yüzleşmek

Çevre ve halk sağlığını korumak için plastik kirliliğiyle yüzleşmek

Grip Belirtilerini Covid-19`dan Nasıl Ayırt Edebiliriz?

Grip Belirtilerini Covid-19`dan Nasıl Ayırt Edebiliriz?

İlaç Satmak İçin Önce Hastalık Satmak!

İlaç Satmak İçin Önce Hastalık Satmak!

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright 2021 © bilgi@saglicaklagel.com

Gizlilik | Kullanım Koşulları


Sağlık Sitesi