Bir Aşının Etki Süreci (Gündem / Yorum / Koronavirüs Haberleri) Bir Aşının Etki Süreci

Her virüs ve bakteri,  kanda, kemik iliğinde ve vücudun her yerinde T hücreleri, B hücreleri olarak adlandırılan belirli bir hücre grubunu içeren bağışıklık sisteminde benzersiz bir yanıtı tetikler.

Bir aşı, hastalığa neden olmadan bir bağışıklık tepkisini ve vücudun belirli bir hastalığa karşı`hafızasını` uyarır.

Çoğu aşı, genellikle bir hastalığa neden olan bir virüs veya bakterinin büyük ölçüde zayıflatılmış veya inaktive edilmiş (öldürülmüş) bir formunu ya da virüs veya bakterinin küçük bir bölümünü içerir. Buna antijen denir.

Bir kişiye aşı verildiğinde, bağışıklık sistemi antijeni `yabancı` olarak tanır. Bu, bağışıklık sistemi hücrelerini harekete geçirerek hastalığa neden olan virüs veya bakteriyi öldürmelerini ve ona karşı antikor yapmalarını sağlar. Antikorlar , virüsü veya bakteriyi öldürmeye yardımcı olan özel proteinlerdir.

Daha sonra kişi asıl bulaşıcı virüs veya bakteri ile temas ederse, bağışıklık sistemi onu `hatırlayacaktır`. Daha sonra hızla doğru antikorları üretecek ve virüs veya bakteriyi öldürmek için doğru bağışıklık hücrelerini aktive ederek kişiyi hastalıktan koruyacaktır.

Bağışıklık genellikle yıllarca, bazen de ömür boyu sürer. Sürenin uzunluğu hastalığa ve aşıya göre değişir.

Toplum bağışıklığı  ancak yeterli sayıda insan aşılandığında işe yarayabilir.

Buna karşılık, hastalığa yakalanarak bağışıklık kazanan bir kişi, diğer aşılanmamış kişileri hastalığa maruz bırakabilir. Kişi ayrıca komplikasyon riski altındadır.

Bazı yeni aşılar antijen içermez. Bunun yerine, vücut hücrelerine gerçek bir virüsün küçük bir parçasına benzeyen bir antijeni nasıl yapacaklarını söyleyen `talimatlar` içerirler.

Bu talimatlar şunlar olabilir:

* bir mRNA aşısındaki mRNA; veya

* Viral vektör aşısında değiştirilmiş, zararsız bir virüs.

Bir kişiye bir mRNA veya viral vektör aşısı verildiğinde, bazı hücreleri talimatları okur. Bu hücreler daha sonra mRNA`yı veya zararsız virüsü parçalamadan önce antijeni kısa bir süre için üretirler.

Kişinin bağışıklık sistemi daha sonra antijeni `yabancı` olarak tanır, bağışıklık hücrelerini aktive eder ve antikorlar üretir. Bazı COVID-19 aşıları, mRNA veya değiştirilmiş bir virüs kullanarak çalışır.

Kaynak AVRUPA AŞI BİLGİ PORTALI

Koronavirüs HaberleriSağlık


Aşılanmış Bazı İnsanlar Neden COVID-19 Oluyor?

Aşılanmış Bazı İnsanlar Neden COVID-19 Oluyor?

Bağışıklık Sisteminiz Parmak Uçlarınız Kadar Benzersiz...

Bağışıklık Sisteminiz Parmak Uçlarınız Kadar Benzersiz...

Çevre ve halk sağlığını korumak için plastik kirliliğiyle yüzleşmek

Çevre ve halk sağlığını korumak için plastik kirliliğiyle yüzleşmek

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright 2021 © bilgi@saglicaklagel.com

Gizlilik | Kullanım Koşulları


Sağlık Sitesi