Diyabet Çeşitleri (Hastalıklar / Diyabet) Diyabet Çeşitleri

Tip 1 Diyabet
Tip 2 Diyabet
Tek Gen Hastalığına Bağlı Diyabet
Gebelik Diyabeti
Diğer Tipler


Genel olarak tip 1 ve tip 2 diyabet tanımlamaları kullanılır. Tip 1 diyabet, genellikle erken yaşlarda başlar, tanıdan itibaren mutlaka insülin kullanılmasını gerektirir.

Tip 2 diyabet, genellikle daha ileri yaşlarda (35 yaş ve üzerinde) başlar. Ortaya çıkışında sağlıksız yaşam biçimi davranışları ve aile öyküsünün etkili olduğu, beslenme, fiziksel aktivite ve kan şekerini düzenleyici laçlar ile tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Gestasyonel Diabetes Mellitus (GDM; Gebelik Diyabeti)

Gebelik diyabeti, gebelerin %2-8’inde görülür. Gebelikte ortaya çıkan diyabet şeklidir. Gebeliğin ikinci veya üçüncü trimesterinde ilk kez ortaya çıkan glukoz intoleransı durumudur.

Gebelik Diyabeti Tanısı: GDM tanısı için gebeliğin 24.-28. haftalarında tek veya çift aşamalı test yapılır. GDM öyküsü olan kadınlarda, sonraki gebelikleri sırasında diyabet tekrarlayabilir. Ayrıca bu vakalarda ileriki yaşlarda kalıcı tip 2 diyabet gelişme riski yüksektir. Bu sebeple GDM tanısı almış kadınların doğum sonrasında izlenmeleri ve diyabet önleme programlarına öncelikli olarak dahil edilmeleri önerilmektedir

Tip 1 ve Tip 2 Diyabet Arasındaki Farklar

Tip 1 Diyabet 
Genellikle çocuk ve ergenlerde görülür. 
Zayıf ya da normal kilodadırlar. 
İnsülin üretimi olmadığı için insülin kullanmak zorundadırlar. 

Tip 2 Diyabet
Genellikle erişkinlerde görülür. Son yıllarda çocuk ve ergenlerde obezite ile birlikte görülmektedir (en sık ergenlik dönemi sonrası).
Çoğunluğu obezdir.
Hap ya da insülin kullanırlar

KanserDiyabetObeziteKronik Havayolu HastalıklarıKalp ve Damar HastalıklarıBöbrek HastalıklarıKas ve İskelet HastalıklarıSolunum Yolu EnfeksiyonlarıAğrılar


Diyabette Yaşam

Diyabette Yaşam

Sırt Ağrısı

Sırt Ağrısı

Tip 2 Diyabette İnsülin Tedavisi

Tip 2 Diyabette İnsülin Tedavisi

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright 2021 © bilgi@saglicaklagel.com

Gizlilik | Kullanım Koşulları


Sağlık Sitesi