Bağışıklama (Sağlıklı Hayat / Yaşlı Sağlığı) Bağışıklama

65 yaşından ileri yaştaki kişiler, enfeksiyon hastalıklarına karşı çocuklar/bebekler kadar duyarlıdır. Yaşlılar grip olduklarında hastalığı daha ağır geçirebilirler. Sinüzit, orta kulak iltihabı ve çok basit bir mikroorganizma sonucunda grip bir anda zatürre hastalığına dönüşebilir ve hayati risk taşıyabilir.

65 yaşın üzerindeki bireylerde hipertansiyon, astım, KOAH, diyabet hastalıkları da sık görülmektedir. Astım veya KOAH teşhisi olan yaşlılarda grip geçirilmesi hastalıklarda alevlenmelere neden olabilir.

Hipertansiyon veya diyabet tedavisi alan yaşlı bireylerde griple birlikte kan basıncında veya kan şekerinde ani yükselmeler gözlemlenir. Böbrek hastalığı olan yaşlılarda hastalık seyri kötüleşebilir.

Tüm bu hastalıklar nedeniyle yaşlı birey hastaneye yatmak zorunda kalabilir.

65 yaşın üzerindeki bireylerimizi aşısı olan enfeksiyon hastalıklarından korunmak için en önemli korunma yöntemi aşılamadır.

65 yaşın üzerindeki bireylerin aşısını yaptırması gereken en önemli hastalık zatürredir. 5 yılda bir, bazı zatürre aşıları ise daha uzun süre aralıklarla yapılmaktadır.

65 yaşından ileri yaştaki herkesin, senede bir kere, kış gelmeden ideal olarak ekim-mart aylarında grip aşısını yaptırması gerekir.

Erişkin dönemde;

65 yaş ve üzeri kişiler,
Kronik böbrek yetmezligi olanlar,
Kalp - damar sistemi rahatsızlığı olanlar,
Şeker hastalığı olanlar,
Astım veya KOAH olanlar,
6 ay - 18 yas arasında olup uzun süre aspirin kullanması gerekenler ve
Hamilelerin enfeksiyondan korunmak amacıyla uygun aşıları yaptırmalarını öneriyoruz.

Bebek SağlığıÇocuk SağlığıErgen SağlığıKadın SağlığıYaşlı SağlığıFiziksel AktiviteSağlıklı BeslenmeAğız ve Diş SağlığıMadde Bağımlılığı


Prematüre Doğumların Tedavisi

Prematüre Doğumların Tedavisi

Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?

Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?

Çocukluk Çağı Kazaları

Çocukluk Çağı Kazaları

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright 2021 © bilgi@saglicaklagel.com

Gizlilik | Kullanım Koşulları


Sağlık Sitesi