Krom VI içeren oyuncaklar çocuklar için güvenli midir? (Gündem / Yorum / Sağlık) Krom VI içeren oyuncaklar çocuklar için güvenli midir?

Krom nedir?
Krom, çevrede çeşitli şekillerde meydana gelen ağır bir metaldir . Kayalarda, toprakta, hayvanlarda ve bitkilerde bulunur. Metalik krom sert, kırılgan ve korozyona karşı çok dayanıklıdır. Endüstriyel işlemlerde çeşitli krom bileşikleri kullanılmaktadır. Krom genellikle koruyucu ve çekici bir kaplama oluşturmak için diğer metallere kaplanır veya sertleştirmek ve paslanmaz çelik oluşturmak için çeliğe eklenir.

Krom tuzları farklı formlarda bulunur ve üç değerlikli (krom III) ve altı değerlikli form (krom VI) en bol bulunanlardır. Krom VI, boyalar, mürekkepler ve plastikler için kromat pigmentlerinde, korozyon önleyicilerde, krom tabaklanmış deride ve bakır krom arsenat ile korunan ahşapta bulunabilir . Oyuncaklar, krom VI içeren malzemelerden üretilebilir.

Kromun sağlık riskleri nelerdir?
En bol bulunan iki formdan krom III gerekli bir besindir ve çok düşük toksisiteye sahiptir.  Son araştırmalar, içme suyu yoluyla krom VI alımının deney hayvanlarının mide-bağırsak sisteminde farklı kanser türlerine yol açabileceğini göstermiştir. Şu anda, krom VI`nın ağızdan alındığında insanlarda kansere neden olabileceği göz ardı edilemez.

Oyuncaklarda krom VI neden özellikle önemlidir?
Çocukların oyuncakları emmesi veya çiğnemesi ve hatta küçük parçalarını yutması muhtemeldir. Bu nedenle çocuklar oyuncaklardan salınabilecek krom VI`yı alabilirler.

Oyuncakların güvenli olmasını sağlamak için neler yapılıyor?
AB Oyuncak Güvenliği Direktifi, AB`de üretilen veya AB`ye ithal edilen oyuncakların pazarlanmasına ilişkin kuralları belirler. AB`de satılan tüm oyuncaklar için krom dahil 17 element için izin verilen taşınma konusunda katı sınırlar belirler . `taşınma sınırı`, bir oyuncaktan bir çocuğa aktarılmasına izin verilen maksimum kimyasal bileşik miktarıdır . taşınma sınırları, sağlık etkilerinin oluşmamasını sağlar.

Oyuncakların güvenli olduğundan emin olmak için ne yapabilirim?
Oyuncak veya ambalaj üzerinde, oyuncağın dünyadaki en katı kurallardan biri olan tüm AB güvenlik kurallarına uygun olduğunu garanti eden CE etiketini arayın. Güvenilir mağazalardan oyuncak alın, hediye edilen veya ikinci el alınan oyuncakları inceleyin. Daha eski oyuncaklar günümüzün sağlık standartlarını karşılamayabilir.

Bu bilimsel görüşün sonuçları nelerdir?
AB Oyuncak Güvenliği Direktifi`nin en son 2009`da güncellenmesinden bu yana yayınlanan yeni çalışmalar sonucunda krom VI için sanal güvenli doz düşürülmüştür. Çevre ve Sağlık Riskleri Bilimsel Komitesi (SCHER), krom için mevcut migrasyon sınırlarının olduğu görüşündedir. Oyuncaklardan gelen VI, bu yeni, daha düşük değeri dikkate alacak şekilde revize edilmelidir. Ayrıca, içme suyu ve çevre gibi diğer kaynaklardan krom VI alımını hesaba katmak için SCHER, oyuncaklardan herhangi bir ek krom VI maruziyetinin, mevcut en iyi teknolojileri kullanırken elde edilebilecek en düşük seviyelere indirilmesini tavsiye eder.

Kaynak: greenfacts

Koronavirüs HaberleriSağlık


Aşı İçerikleri

Aşı İçerikleri

Çevre ve halk sağlığını korumak için plastik kirliliğiyle yüzleşmek

Çevre ve halk sağlığını korumak için plastik kirliliğiyle yüzleşmek

COVID-19 ile ilgili ECDC ve EMA güncellemesi

COVID-19 ile ilgili ECDC ve EMA güncellemesi

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright 2021 © bilgi@saglicaklagel.com

Gizlilik | Kullanım Koşulları


Sağlık Sitesi