Risk İletişimi

Risk yönetimi, bir kuruluş üzerinde belirsiz olayların etkisini belirleme, kontrol ve minimize etme sürecidir. Bu terim politkadan mühendisliğe, işletmeden biyolojiye kadar farklı disiplinler tarafından kullanılmaktadır.
Otomobil ve yol güvenliği, tıbbi tedavi, finansal yatırım, tarım ilaçları, gıda koruyucuları, elektro manyetik alanlar, içkili araba kullanımı, suç, kimyevi ve zehirli maddelerin sızıntısı, hava yolları güvenliği, radyasyon, çocuk parkları, terörizm, biyo-teknoloji, deprem, kasırga, sel gibi doğal felaketler ve daha pek çok risk saymak mümkündür.
Risk analizinin yapısı; risk değerlendirmesi, risk yönetimi ve risk iletişiminden oluşmaktadır. Risk değerlendirmesi; tehlikenin değerlendirilmesi, tehlikenin nitelendirilmesi, maruz kalma değerlendirmesi ve riskin nitelendirilmesinden oluşur.
Risk iletişimi, halkla ilişkiler açısından yaşamsaldır. Riskler, kuruluşun ürünleri, hizmetleri veya süreçten kaynaklanır ve sağlığa, güvenliğe, çevresel kaliteye zarar verebilir. Söz konusu risklerin gerçekleşebileceğini bekleyen kuruluşlar, bunları yönetmek zorundadır.
Prof.Dr. İnci Çınarlı/ Stratejik İletişim Yönetimi

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright 2021 © bilgi@saglicaklagel.com

Gizlilik | Kullanım Koşulları


Sağlık Sitesi