Ruhsal Sağlık

Dünya Sağlık Örgütünün tanımına göre "Ruh sağlığı; bir bireyin kendi yeteneklerini farkettiği hayatın normal stresleriyle başa çıkabildiği üretken bir şekilde çalışabildiği ve kendi toplumuna katkıda bulunabildiği bir refah durumudur." 

Ruh sağlığı ve fiziksel sağlık ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Kanıtlar, ruh sağlığı bozukluklarının çoğu kez depresyon, diyabet, hipertansiyon, felç, kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere ciddi kronik hastalıkların ve sağlık durumlarının sonuçlarıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu ilişkiye kronik hastalıktan önce gelen ruh sağlığı bozukluklarının neden olduğu görülmektedir. Kronik hastalık ruh sağlığı bozukluklarının semptomlarını yoğunlaştırabilir ve kötü bir sağlık döngüsü yaratır. 

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığının 2014 verilerine göre:

Her 5 Amerikalılardan biri ruhsal sağlık sorunları yaşıyor. 

Her 10 gençten biri ağır depresyon geçiriyor. 

25 ABD`liden biri şizofreni, bipolar bozukluk veya major depresyon gibi ciddi bir akıl hastalığı yaşıyor. Tüm yaşam boyunca akıl hastalıklarının büyük bölümü 14-24 yaş aralığında başlıyor. ABD`de intihar 10. önde gelen ölüm nedenidir. Her yıl 41 binden fazla amerikalının hayatını kaybetmesine neden oluyor.

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright 2021 © bilgi@saglicaklagel.com

Gizlilik | Kullanım Koşulları


Sağlık Sitesi