• Ana Sayfa • Gündem / Yorum Covid 19 • Kütüphane • Videolar • Hakkında • İletişim
Doğru Yönetilmeyen Krizler Komplo Teorileri Üretir
Mehmet İlker ÜNAL Mehmet İlker ÜNAL / 30.11.2020
Doğru Yönetilmeyen Krizler Komplo Teorileri Üretir

"Bilim soru sormakla başlar ve cevapların test edilmesiyle var olur. Soru sormaya izin vermediğinizde bilim kaybolur"

Dünya, hazırlıklı olmadığı ve daha önce hiç karşılaşmadığı büyüklükte bir salgınla başetmeye çalışıyor. Risklerin doğru tespit edilmemesi, ülkelerin salgına karşı verdikleri tepkilerin yetersiz oluşu veya aşırı tepkiler vermeleri salgını bir halk sağlığı krizine dönüştürdü. Covid-19 salgını başlangıcında doğru tanımlanamadığı ve sağlam bir iletişim stratejisine sahip olmadığı için toplumun bilgi açlığı doyurulmamış, kaygılar endişeler korkuya ve paniğe yol açmış, medyanın öncülük ettiği dezenformasyon salgını hükümetleri totaliter kararlar almaya itmiş, kısıtlamalar kapanmalar yasaklar ruh sağlığı sorunlarına, ciddi ekonomik yıkımlara ve yönetimlere karşı güven kaybına sebep olmuştur. 

Aşı içerikleri ve aşı güvenliği, laboratuar güvenliği, aşı teknolojisi, Covid-19 genom dizilimi, PCR test döngüsü ve Covid-19 tedavi protokolleri gibi teknik detay içeren haklı sorulara yeterli cevaplar verilememiş, sonuçta aşı konusundaki tereddütler şüpheye ve inkara dönüşmüştür. 

İzah etmek, ikna etmek yerine zorlamak, televizyon ekranlarından "korku salma" uzmanlarının çelişkili ve belirsizliği artıran demeç salgını, toplumun önemli bir bölümünün manevi direncinin zayıflamasına neden olmuştur.

Dünya genelinde COVİD-19`a karşı en güçlü cevaplardan birisi ülkemiz tarafından verilmiştir. Türkiye, Covit-19 salgınının test, takip ve tedavi sürecinde göğsümüzü kabartacak bir organizasyon başarısı göstermiştir. Sağlık Bakanlığı, hastanelerimiz, hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız görevlerini en üst düzeyde üstün bir performansla devam ettirmişlerdir.

 Bununla birlikte, Salgın iletişimi konusunda gecikmeler ve çelişkiler, Halk sağlığı sorununa sebep olan tehdit konusunda uzun süren belirsizlikler ve oluşan bilgi boşlukları, sahte bilim, propaganda ve komplo teorileri tarafından doldurulmuştur. 

Komplo teorileri insanların kanıta dayanmadan karar verebilmelerini sağlayan, hazır paket halinde çözüm setleri sunar. Müşterilerine herşeyin gizemine vakıf olma, en derin ve karanlık bilgileri kavrama ve anlama hazzı verir.  Bunun karşılığında düşünme, şüphe duyma ve muhakeme yeteneğini alır. 

Komplo teorileri çoğu zaman sahnede olan biteni gizlemek için sadece sahnenin bir bölümüne ışık tutar ve dikkatlerimizi o noktaya çekerek bütünü görmemizi engeller. Böylece komplo teorisyenleri ve yayıcıları komplo kuranların amaçlarına bilmeyerek de olsa hizmet etmiş olurlar. Sonuçta doğru yönetilmeyen her kriz korku yayar, öfke uyandırır ve kaosu tetikler. Şu anda tüm dünyanın dikkatleri aşılar üzerine çekilirken, görülmesi istenmeyen alanlarda neler olmaktadır?

Küresel elitlerin iyi bildiği bir ilke vardır. "İyi bir krizin boşa gitmesine asla izin verme." 

Krizleri fırsata dönüştürme yeteneklerine iki yüz yıldır şahit olduğumuz küresel hegemonya bu kez toplumların ve ülkelerin nelerden vazgeçmelerini beklemektedir.

Bir Risk Danışmanı şöyle diyor:  `Modern toplum risk toplumudur, en büyük risk ise olağanüstü halin normalleşmesidir.`

 

Sağlıcakla kalın.

Diğer Yazılarını Gör

Ana Sayfa Covid-19 M. İlker ÜNAL Yazıları Gizlilik Kullanım Koşulları Hakkında İletişim
Tüm Hakları Saklıdır. Copyright 2020 © Kurumsal E-Posta Adresimiz: bilgi@saglicaklagel.com
Doğru Yönetilmeyen Krizler Komplo Teorileri Üretir


Sağlık Sitesi