• Ana Sayfa • Gündem / Yorum Covid 19 • Kütüphane • Hakkında • İletişim
COVİD-19 Doğa temelli mi?
COVİD-19 Doğa temelli mi? COVİD-19 Doğa temelli mi?

Yaklaşık 4 milyon can alan COVID-19 pandemisinin kökenleri hakkındaki bu temel soru , ABD`de siyasi bir tartışma fırtınasına  ve Washington ile Pekin arasındaki diplomatik ilişkilerin gerilmesine yol açtı.

Şimdiye kadar, çoklu araştırmalar birkaç kesin sonuç verdi. Ve birçok gelişmiş ülkede enfeksiyon oranları ve ölümler azaldıkça, Çin hükümetinin bu soruşturmalarda işbirliği eksikliği algısı, dünyanın önde gelen virologlarından bazılarını bu pandeminin bir laboratuvar kazasından kaynaklanmış olabileceği olasılığını yeniden düşünmeye sevk etti.

Pandeminin ilk günlerinde uzmanlar, en olası açıklamanın, geçmişteki diğer tüm pandemiler ve salgın hastalıklar gibi , virüsün doğrudan hayvanlardan insanlara sıçraması olduğunu büyük ölçüde hissettiler . Dikkatler, orta Çin merkezi Wuhan`da,  bir vahşi hayvan pazarına çevrildi. Ancak pazardan alınan çevresel numuneler virüs için pozitif çıkarken, test edilen hayvan numunelerinden sonuç alınamadı.

ABD`deki muhafazakar siyasi liderler, virüsün yayılması için uzun süredir alternatif bir açıklama buldular ve bazıları virüsün Wuhan`daki ünlü bir koronavirüs araştırma merkezinde bir silah olarak tasarlanmış olabileceğini ima etti.

Elde hiçbir kanıt olmadığı için, başarılı bilim adamları ve halk sağlığı yetkilileri tartışmanın her iki tarafında da yer alıyor. Ancak tüm taraflar riskler konusunda hemfikir: Gerçeği ortaya çıkarmak, bir sonraki küresel salgını önlemeye yardımcı olabilir.

Şimdi, Başkan Joe Biden`ın emriyle , ABD istihbarat topluluğu, henüz kullanılmayan potansiyel kanıtların derinliği ve cevapların asla bulunamayacağına dair endişelere rağmen, cevaplar vermek için çabalıyor .

COVID-19`a neden olan virüs olan SARS-CoV-2 hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzmanlar yaklaşık on yıl öncesine, güneybatı Çin`deki terk edilmiş bir bakır madenine bakıyorlar. 2012 yılında, yarasa dışkısını temizleyen bir madenci ekibi solunum yolu hastalıklarına yakalandı ve üç işçi öldü.

Araştırmaya yardımcı olan eski bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi David Feith, Wuhan Viroloji Enstitüsü`nden araştırmacıların "bu mağaralardaki yarasa pisliklerinde bulunan virüsleri örnekledikleri ve laboratuvarlarına geri getirdikleri" bölgeye akın etti.

Araştırmacıların madenlerden çıkardıkları ve Wuhan`daki laboratuvarlarına geri getirdikleri virüslerden biri, SARS-COV-2 ile neredeyse %96 oranında benzer - laboratuvar sızıntısı teorisinin savunucularının çok önemli bir kanıt olarak vurguladığı bir nokta.

Virologlar, benzer virüsün %96`sının SARS-CoV-2`nin ikizi değil kuzeni olduğunu söylüyor. Ancak varlığı, Wuhan Viroloji Enstitüsü`ndeki bilim adamlarının, nihayetinde pandemiye neden olan virüsü keşfetmeye çok yakın olabileceğini ortaya koyuyor.

"Dünyada, vahşi doğada bir aracı konakçıdan bulaşmadan doğal bir salgının olabileceği tüm yerler arasında, bunun sadece 4. seviye viroloji enstitüsüne sahip olan Vuhan`da olma ihtimali nedir? 

Çin hükümeti ve Wuhan Viroloji Enstitüsü`ndeki liderler, virüsün laboratuvarlarından geldiğini şiddetle reddetti.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, Mayıs ayı sonlarında laboratuvar sızıntısı teorisini soruşturmaya yönelik yeniden canlanan ilgiye, Biden yönetimini siyaset oynamak ve kendi sorumluluğundan kaçınmakla suçlayarak yanıt verdi ve Biden`ın emrinin ABD`nin "gerçekleri ve gerçekleri umursamadığını gösterdiğini" söyledi. gerçek, ne de ciddi bilimsel köken takibiyle ilgilenmiyor."

Metzl ve diğer laboratuvar sızıntısı teorisi savunucuları, daha fazla araştırma yapılması ve koronavirüsler üzerinde çalışan Wuhan bilim adamlarının istemeden hastalığa yakalanıp topluma yayılıp yayılmadığını belirleme ihtiyacını ortaya koydu.

Böyle bir sızıntı olasılığı, onlarca yıllık koronavirüs araştırması nedeniyle halk arasında "Yarasa Kadın" olarak bilinen Wuhan tesisindeki baş araştırmacı Shi Zhengli için bile belirgin bir olasılıktı. Shi, geçen yıl Scientific American`a, COVID19 virüsü Wuhan`da ilk ortaya çıktığında, "Laboratuvarımızdan gelmiş olabilirler mi?" diye merak ettiğini hatırladığını söyledi.

Yeni koronavirüsün viral genomlarını test ettikten sonra Shi, ekibinin laboratuvardan herhangi bir örnekle eşleşmediğini belirlediğini ve önermeyi reddettiğini söyledi.

Shi Scientific American`a “Bu gerçekten aklımdan bir yük aldı” dedi. "Günlerdir gözümü kırpmadan uyumadım."

Bilimsel fikir birliği mi yoksa tehlikeli grup düşüncesi mi?
Genellikle Çin`i eleştirme konusunda uzun bir geçmişe sahip seslerden kaynaklanan bazı uç şüpheciliğe rağmen, COVID-19`un doğada bir yerde hayvandan insana sıçradığı fikri ezici bir fikir birliği haline geldi. Laboratuar sızıntısı teorisi lehine, özellikle Başkan Donald Trump`tan gelen siyasi sesler, konuyu daha da kutuplaştırmaya hizmet etti ve büyük ölçüde bilim camiasını laboratuar sızıntısı teorisini düşünme isteğinden uzaklaştırdı.

Salgının başlarında, dönemin cumhurbaşkanı ve müttefikleri, ABD`nin Çin`e verdiği zayıf tepki için suçu başkasına atmaya çalıştılar ve koronavirüsü "Çin Virüsü" veya "Kung Gribi" olarak yeniden markalaştırmaya çalıştılar . Trump`ın laboratuvar sızıntısı suçlamalarını silah haline getirmesiyle, yönetiminden bazıları bile bunun teoriyi destekleyen sağlam kanıtları baltalayabileceğini kabul etti.

Metzl, "Demokratlar ve ilericiler için bile soru sormak için çok az yer vardı" dedi.

Şubat 2020`de 27 önde gelen bilim adamından oluşan bir grup, The Lancet`te "COVID-19`un doğal bir kökeni olmadığını öne süren komplo teorilerini" kınayan güçlü bir mektup kaleme aldı.

Önde gelen birkaç virolog, hastalık bir laboratuvarda açıkça tasarlanmış olsaydı, genomik diziliminde bunun kanıtı olacağını savundu. Ancak böyle bir kanıt olmadığı için, Global Virome Projesi başkanı ve The Lancet mektubunun imzacısı Dennis Carroll, "olasılığın ağırlığı, bunun doğal bir olay olduğunu çok, çok, çok güçlü bir şekilde gösterecektir" dedi.

Bu yılın Ocak ayında Wuhan`ı ziyaret eden Dünya Sağlık Örgütü liderliğindeki bir ekip, uzun zamandır beklenen bulgularını Mart ayında yayınladı ve benzer bir duruşu yineledi: Raporda, bir laboratuvar sızıntısının "son derece olası" olduğu belirtildi ve hayvandan insana bir ara sunucu aracılığıyla iletim, daha makul bir açıklama olarak kaldı. Ama sonuçta, takım hiçbir şeyi dışlamadı.

Tulane Üniversitesi`nden bir virolog olan Robert Garry, "Büyük olasılıkla SARS-CoV-2`nin kökeni bu büyük vahşi yaşam ticaretiyle bağlantılı olacak" dedi. Vahşi doğada mahsur kalan ve Wuhan gibi büyük şehirlere getirilen ve daha sonra başka yerlere dağıtılan bu hayvanların birçok çiftliği ve diğer kaynakları olduğunu biliyoruz.”

Aslında, yeni yayınlanan veriler, Çin`de vahşi yaşamın ne sıklıkla alınıp satıldığını gösterirken, araştırmacılar yakın zamanda Wuhan pazarlarında Mayıs 2017`den Kasım 2019`a kadar 38 vahşi yaşam türünün ve 40.000`den fazla bireysel hayvanın kaçakçılığını belgeliyor.

Ancak Garry`nin kolayca kabul ettiği gibi, bilim adamları henüz bu hayvan barındırıcısını bulamadılar - anlatıdaki bazı laboratuvar sızıntısı teorisyenlerini cesaretlendiren bir boşluk. Araştırmacılar, Garry`nin "yıllar sürebileceğini" söylediği bir hayvan kaynağını henüz tespit edemediler.

Daha karmaşık konular: Çin CDC direktörü ayrıca, ıslak pazardaki hayvanlardan alınan numunelerin virüs için negatif test edildiğini, yani doğal konağı bulmanın başlangıçta beklenenden daha zor olabileceğini söyledi.

Kesin kanıtların yokluğu, Trump yönetiminin eski üst düzey üyeleri de dahil olmak üzere bazılarını virüsün doğal kökenlerini sorgulamaya ve araştırmaya devam etmeye davet etti.

Laboratuvar sızıntısı teorisini destekleyen yeni kanıtlar var mı?
Laboratuar sızıntısı teorisini destekleyebilecek ikinci derece kanıtlar arasında, bazı araştırmacılar Wuhan Viroloji Enstitüsü`nün geçmişte işlev kazanımı adı verilen tartışmalı bir bilimsel araştırma türü yürüttüğü gerçeğine dikkat çekti.

Metzl, "Bazı insanların işlev kazanımı araştırması dediği şeyi yapıyorlardı - dünyanın en korkunç virüslerinin insan hücrelerini nasıl enfekte edebileceğini görüyorlardı" dedi.

İşlev kazancı araştırması, bilim adamları tarafından bir organizmanın özelliklerini geliştirmek için kullanılan bir tekniktir. Bazı alanlarda genetik varyasyonları incelemek ve biyolojik varlıkları daha iyi anlamak için bir araç olarak yaygındır - ancak belirli ortamlarda bir virüsün öldürücülüğünü veya bulaşıcılığını artırmak için kullanımı tartışmalı hale gelmiştir.

Metzl, "Fikir, `Bu virüsleri anlayalım, böylece neyle karşı karşıya olduğumuzu bilelim` idi." Dedi. "Karşı sav şuydu: Ateşle oynuyoruz. COVID-19`un Wuhan Viroloji Enstitüsü veya Wuhan Hastalıkları Önleme Merkezinden gelen tesadüfi bir laboratuvar olayından kaynaklandığı ortaya çıkarsa, bu korkunun kesinlikle haklı olduğu ortaya çıkacaktır. "

Araştırmacıların laboratuvardaki çalışmalarının pandemiyle bağlantılı olabileceği korkusu, Nisan 2020`de Washington Post`un son yıllarda Wuhan Viroloji Enstitüsü`nü ziyaret eden ABD büyükelçiliği yetkililerinin Washington`a "yetersiz güvenlik" hakkında iki telgraf gönderdiğini bildirmesiyle desteklendi. Laboratuar", yarasa koronavirüsleri üzerine yaptığı işlev kazanımı araştırmasına bağlandı.

Ardından, Ocak 2021`de bir Dışişleri Bakanlığı raporu, birkaç Wuhan Viroloji Enstitüsü araştırmacısının 2019 sonbaharında "hem COVID-19 hem de yaygın mevsimsel hastalıklarla tutarlı semptomlar" ile hastalandığını ortaya koydu - ancak COVID olup olmadığı net değil- 19, grip veya muhtemelen başka bir hastalık. ABC News, ayrı bir ABD istihbarat raporundan üç araştırmacının Kasım 2019`da hastanede tedavi görmek istediğini doğruladı.

Shi Zhengli, tüm çalışanlarını COVID-19 antikorları için test ettiğinde ısrar ediyor ve tüm testler negatif çıktı.

Dışişleri Bakanlığı`nın koronavirüsün kökenine ilişkin soruşturmasına öncülük eden eski bir ABD yetkilisi olan David Asher, Çin`in Amerikalı araştırmacılara erişime izin vermeyi reddetmesinin, saklayacak bir şeyleri olduğunu gösterdiğini söyledi.

ABC News ayrıca Haziran 2020`de uydu görüntülerinin 2019 sonbaharında Wuhan`daki büyük hastanelerin çevresindeki otomobil trafiğinde çarpıcı artışlar gösterdiğini ve yeni koronavirüsün salgın dünyaya ilk kez bildirilmeden önce mevcut olabileceğini öne sürdüğünü bildirdi.

Bu arada ABC News, Şubat 2020 mektubunu "COVID-19`un doğal bir kökeni olmadığını öne süren komplo teorilerini kınayan" yazan 27 bilim insanının tamamına ulaştı. Yanıt veren 12 kişiden biri artık laboratuvar sızıntısı olasılığının daha yüksek olduğuna inanıyor ve beşi daha laboratuvar sızıntısının bir olasılık olarak göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Diğer dördü mektuptaki tutumlarını korudu ve bir diğeri tam ve kapsamlı bir soruşturma çağrısında bulundu.

Eklenme Tarihi: 17.09.2021 (Gündem / Yorum / Koronavirüs Haberleri)
Aşı İçerikleri
Büyüyememek

Büyüyememek

Aşı-Alüminyum- Alzheimer Hastalığı

Aşı-Alüminyum- Alzheimer Hastalığı

Grip Belirtilerini Covid-19`dan Nasıl Ayırt Edebiliriz?

Grip Belirtilerini Covid-19`dan Nasıl Ayırt Edebiliriz?


Ana Sayfa Covid-19 M. İlker ÜNAL Yazıları Gizlilik Kullanım Koşulları Hakkında İletişim
Tüm Hakları Saklıdır. Copyright 2020 © Kurumsal E-Posta Adresimiz: bilgi@saglicaklagel.com
COVİD-19 Doğa temelli mi?


Sağlık Sitesi